Jak alkohol działa na nasz organizm?

Najmniejsza już dawka alkoholu wpływa negatywnie na układ krwionośny i nerwowy człowieka. Do głównych objawów pojawiających się po spożyciu alkoholu należą: zaburzenie akcji serca, gwałtowne zwężenie się lub rozszerzenie naczyń krwionośnych, zaburzenie reakcji wzrokowej, osłabienie koncentracji, niezdolność do logicznego myślenia.

Organizm potrafi sobie jednak poradzić z jednorazowym zatruciem alkoholem i po jakimś czasie odbudowuje komórki nerwowe, które uległy zniszczeniu podczas, gdy my delikatnie przesadziliśmy z piciem. Problemu pojawiają się jednak, gdy zdecydowanie nadużywamy alkoholu.

Wówczas wzrasta ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, uszkodzenia mózgu, uszkodzenia wątroby, nerek i trzustki. Nadużywanie alkoholu znacząco podnosi też ryzyko zachorowania na nowotwory np.

żołądka, wątroby i nerek. Alkohol wpływa również wyniszczająco na nasz układ pokarmowy.

Nadużywanie tej używki może doprowadzić do przekrwienia śluzówki układu pokarmowego i doprowadza do stanów nieżytowych. Alkohol podrażniając soki żołądkowe powoduje, że wędrują one w górę przełyku, co może doprowadzić do podrażnień przełyku, a nawet do nadżerek.