Profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to straszna choroba, a wywołuje go wirus HPV. Jak w przypadku innych groźnych wirusów jest już dostępne szczepienie, które daje skuteczną ochronę przed zakażeniem tym wirusem. Szczepienie jest najbardziej skuteczne wśród dziewczynek od jedenastego roku życia, ale każda kobieta, nie ważne na którym etapie życia może poddać się szczepieniu.

Niestety szczepionka ta nie jest lekiem, nie daje ono skutku w leczeniu nowotworu wywołanego wystąpieniem wirusa HPV. Innym profilaktycznym działaniem, który ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu jest rutynowe badanie ginekologiczne, które pozwala wykryć nowotwór w jego wczesnym stadium. Wskazane jest również spożywanie dużej ilości naturalnie występujących witamin, czyli przede wszystkim jarzyn i owoców i ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych.

W razie dolegliwości warto również raz w roku przeprowadzić badanie cytologiczne, USG jamy brzusznej oraz kolposkopii, gdyż jak w przypadku innych nowotworów rak szyjki macicy jest chorobą, na której wystąpienie duży wpływ mają nasze skłonności genetyczne.

www.zaganczyk.com.pl